Një epidemi e paidentifikuar prek Korenë Veriore

ATSH-ANSA/ – Koreja e Veriut raportoi shpërthimin e një epidemie të paidentifikuar, që prek sistemin e zorrëve, çka mund të rrisë tensionet në sistemin shëndetësor të vendit, që po përballet edhe me një valë të rëndë të Covid-19.

Udhëheqësi Kim Jong-un dërgoi dje ilaçe të përgatitura nga familja e tij në Komitetin e Partisë së Punëtorëve të qytetit portual perëndimor, Haeju, për të ndihmuar pacientët që vuajnë nga epidemia akute enterike, raportoi agjencia koreano-veriore e lajmeve, KCNA, pa specifikuar numrin e personave të prekur nga virusi gastrointestinal.

Kim theksoi nevojën për të frenuar sëmundjen sa më shpejt të jetë e mundur duke miratuar masa për të vendosur karantinën për rastet e dyshimta dhe për t’i bllokuar plotësisht ato.

Pheniani njoftoi sot se janë edhe 26 010 persona të tjerë është konstatuar me simptoma me ethe duke e çuar totalin në 4,56 milionë dhe me 73 vdekje.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close