Konjufca viziton Krasniqin, Shalën e Selimin, nesër Thaçin e Veselin

Jakup Krasniqi dhe Pjetër Shala, janë dy të paraburgosurit në Gjykatën Speciale, që i takoi sot paradite, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca.

Kryeparlamentari Konjufca, takimet me të akuzuarit e Speciales do t’i vazhdojë edhe pasditen e sotme, kurse të tjerët do t’i takojë nesër.

Kështu, kreu i legjislativit kosovar, si zyrtari i parë i nivelit të lartë nga Kosova që viziton ish krerët e UÇK-së në Hagë, pasdite do ta vizitojë ish komandantin e UÇK-së dhe ish deputetin e partisë së tij nga LVV, Rexhep Selimin.

Megjithatë, ai nuk do të mund të takohet me ish komandantin tjetër, Salih Mustafa, për shkak se procedura gjyqësore në të cilën ai ndodhet aktualisht, është në një fazë specifike.

Ndërkohë, Kryeparlamentari Konjufca, vizitën e tij tek të akuzuarit që po mbahen në Dhomat e Specializuara, do ta vazhdojë edhe nesër.

Ai do të vizitojë ish kreun e Drejtorisë Politike të UÇK-së dhe ish presidentin Hashim Thaçi si dhe ish kreun e UÇK-së dhe njëkohësisht, pararadhësin e tij në postin e kryekuvendarit, Kadri Veseli.

Siç ka thënë Konjufca para shkuarjes në Hagë për të realizuar këto vizita, kjo bëhet për të parë se çfarë po ndodhë me të akuzuarit, për shkak të procesit gjyqësor, që sipas tij vazhdon të zvarritet. Kjo për faktin se as pas një viti e gjysmë nga shkuarja e tyre vullnetarisht në Hagë, procesi gjyqësor nuk ka filluar.

RTKlive ka siguruar fotografi nga momenti kur kryetari i Kuvendit të Kosovës, del nga Dhomat e Specializuara, pasi vizitoi Krasniqin e Shalën.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close