G7 – Scholz: Të mënjanojmë një konflikt NATO-Rusi

ATSH-ANSA/ – Kemi folur për një mbështetje ndaj Ukrainës dhe faktit se, me masa të ashpra, do të bëjmë gjithçka të jetë e mundur për ta mbështetur atë, por ne kemi theksuar gjithashtu faktin se duhet të shmangim një konflikt mes NATO-s dhe Rusisë, deklaroi sot kancelari gjerman, Olaf Scholz në samitin e G7-ës.

”Së pari nuk duhet të biem në kurthin e vendosur nga presidenti Putin për të supozuar se bota është e ndarë mes pjesës së saj perëndimore dhe gjithë vendeve të tjera”, deklaroi kancelari Olaf Scholz para liderëve të Argjentinës, Indisë, Indonezisë, Senegalit dhe Afrikës së Jugut, në ditën e dytë të samitit të G7-ës.

”Demokracitë ekzistojnë në të gjithë botën dhe kanë perspektiva të ngjashme”, shtoi Scholz.

“Lufta përfshin pasoja të njëjta në të gjithë planetin. Shumë vende kanë frikë nga një krizë e lidhur me urinë dhe rritjen masive të çmimeve të energjisë. Në këtë kaos duhet të qëndrojmë të gjithë së bashku dhe të solidarizohemi”, përfundoi ai./

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close