Gjiri i Këndesave, xhevahiri i fshehur në bregdetin e Qeparoit

ATSH/ Kryeministri Edi Rama ndau sot pamje nga Gjiri i Këndesave.

“Gjiri i Këndesave, xhevahiri i fshehur në bregdetin e bukur të Qeparoit”, shkroi Rama në një postim në rrjetet sociale.

Pasi kalon gjirin e Porto Palermos shfaqet lugina e Qeparoit mbushur me agrume dhe ullinj, në krah të saj është plazhi i gjatë dhe në horizont deti blu. Nëse nisesh nga Himara duhen vetëm 13 kilometra rrugë. Panorama të tilla tipike mesdhetare janë perla të rivierës shqiptare. Banorët thonë se emri i fshatit Qeparo vjen nga bima e qiparisit, që në këto zona është i kudondodhur.

Plazhi poshtë ka rërë të hollë dhe deti në metrat e parë është i cekët. Në gjirin e vogël të Qeparoit gjen molin e vjetër, i ngritur mbi gurë masivë. Rruga për në qendër të fshatit gjarpëron mes ullishtave dhe kulmon aty me pamjen hijerëndë të një manastiri dhe një kishe.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close