Kryeministri Rama për takimin me Bidenin: Fjalët më të mira për rolin e Shqipërisë në KS dhe NATO

ATSH/ Kryeministri Edi Rama bëri të ditur sot se gjatë takimit me presidentin e SHBA-së, Joe Biden, ka dëgjuar prej tij fjalët më të mira për Shqipërinë dhe rolin e saj në Këshillin e Sigurimit e në NATO.

Rama tha se Biden shprehu dëshirën për të organizuar diçka me rastin e 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA.

“Dëgjova nga Presidenti Joe Biden fjalët më të mira për Shqipërinë dhe rolin e saj në Këshillin e Sigurimit e në NATO, si edhe shprehjen e dëshirës së tij për të organizuar diçka bashkarisht me rastin e 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike të Shqipëri-SHBA”, theksoi Rama në një postim në rrjetet sociale.

Kryeministri Rama u shpreh se “vlerësova gjithashtu marrëveshjen e arritur mes Suedisë, Finlandës dhe Turqisë, duke çmuar qasjen e drejtpërdrejtë të Presidentit Erdogan në funksion të një shqetësimi shumë serioz të shtetit turk dhe nënvizuar se kjo marrëveshje është një shembull për zgjidhjet e problemeve mes aleatësh”.

Kreu i qeverisë bëri të ditur se “shpjegova dallimet e pozicioneve në Ballkan në raport me Rusinë e me sanksionet ndaj saj, arsyet e këtyre dallimeve dhe domosdoshmërinë e ruajtjes së stabilitetit e të nxitjes së bashkëpunimit rajonal, duke rritur ndërveprimin konstruktiv me Serbinë të BE-së dhe vendeve të NATO-s”.

Kryeministri Rama kërkoi sot në NATO që Kosova të ftohet menjëherë në mekanizmin e Partneritetit për Paqe.

“Vendet që nuk e njohin ende Kosovën duhet të vlerësojnë qëndrimin e saj krejt të njehsuar me BE-në ndaj agresionit rus mbi Ukrainën – pavarësisht se Ukraina nuk e ka njohur ende Kosovën”, tha Rama.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close