Juncker: Brexit,nuk rrezikon egzistencen e BE-së

STRASBURG, 14 shtator /ATSH-AFP/ – Ekzistenca e Bashkimit Evropian nuk kërcënohet nga vendimi britanik për t’u larguar, garantoi sot presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker, në fjalimin vjetor mbi gjendjen e Unionit.

juncker-e1463989186602

“Ne respektojmë vendimin britanik duke shprehur keqardhje, por BE-ja nuk kërcënohet në ekzistencën e saj nga ky vendim”, deklaroi Juncker para Parlamentit Evropian, i mbledhur në seancë plenare në Strasburg.

“Por populizmat nuk e zgjidhin problemin, në të kundërt, populizmat sjellin probleme, kjo është e sigurt”, tha ai duke ngjallur duartrokitje tek eurodeputetët.

Presidenti i Komisionit kërkoi gjithashtu krijimin e një Evropë me sociale si dhe premtoi se do të vazhdojë luftën kundër papunësisë./

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close