Presidenti amerikan Trump fillon tërheqjen e forcave amerikane nga Siria

Pentagoni njoftoi të mërkurën se ka filluar procesin e tërheqjes së të gjitha 2,000 trupave të amerikane nga Siria pasi Shtëpia e Bardhë konfirmoi se Presidenti Donald Trump kishte dhënë urdhrin surprizë për t’u larguar sepse ISIS atje ishte “mundur”.

Njoftimi u ndesh me kundërshtim nga Kapitol Hill, veçanërisht nga senatorët republikanë dhe të mërkurën pasdite Kryetari i Komitetit të Marrëdhënieve të Jashtme të Senatit, Bob Corker, R-Tenn., U drejtua në Shtëpinë e Bardhë për një takim të paplanifikuar me presidentin.

Vendimi i Presidentit Trump ndoqi një telefonatë me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan të premten e kaluar, që shkaktoi vendimin, tha një zyrtar i SHBA për ABC News. Gjatë kësaj thirrje, Trump i tregoi Erdoganit se ai ishte duke planifikuar të tërhiqete trupat e SHBA nga Siria, tha një zyrtar i lartë turk.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close