Anija britanike e luftës në Detin e Zi,mesazh për presidentin rus Putin

BBC njofton se Ministri britanik i Mbrojtjes Gavin Williamson ka thënë se anija britanike e luftes dërguar në Detin e Zi është një mesazh drejtuar presidentit rus Vladimir Putin.

Anija u dërgua në fillim të dhjetorit pasi Rusia konfiskoi tre anije ukrainase në tek morzeu i kerçkos në Detin Azov.

Williamson, i cili vizitoi ekuipazhin e anijes në Odessa, tha se mesazhi për Putinin ishte se ai nuk mund të vepronte pa respektuar ligjet ndërkombëtare.

Më 25 nëntor, Rojet bregdetare ruse kapën tre anije të Ukrainës detare dhe arrestuan 24 anëtarë të ekuipazhit, kur ata u përpoqën të kalonin ngushticën e Kerçkos nga Deti i Zi në Detin Azov./Pi

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close