“PA U VRA TRADHTIA NUK DO TË BASHKOHET SHQIPËRIA”

Hysni Gashi

| Shkruan:Hysni Gashi |


 

Mese miri e tregon rasti i fundit se vërtet pa u vra tradhtia nuk do të bashkohet Shqipëria por do të copëtohet do të tkurret edhe me tutje.Çdo here kam ngreh shqetësim se Serbia përmes mekanizmave ndërkombëtar me ndikim ne Kosovë dhe jashtë saj ne pozitat me të larta shtetërore i vendos personat që janë ne shërbim të saj .

Vajza Sevdije Morinës dhe mbesa e komunistit famëkeq të Kosovës, bashkëpunëtorit të ngushtë të Milloshevicit, Rrahman Morinës dhe Isa Mustafes Vajza e Sevdije Morinës, prokurores së Kosovës, e ka quajtur “kriminele të luftës” ish sekretaren amerikane të shtetit, Madeline Albright siç e quajmë ne “Medllin Ollbraj”.Me çrast duket e çuditshme që një shqiptare ta quajë Albrightin kriminele lufte, duke qenë se ajo ishte një ndër faktorët kyç në çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës .

12650226_964651673628242_2106415487_n

Sa e dëmshme do të jete për shtetin dhe kombin që Serbia përmes mekanizmave të saj të vendos ne pozita të larta shtetrore bashkëpunëtor të saj që ta defunksializoje fuqizimin dhe zhvillimin e Kosovës dhe anëtarësimin ne familjen e madhe të BE-së.

Nuk mundem pa e përmend ne këtë shkrim Gjykatën Speciale që u iniciua nga Serbia të mbështetur nga senatori Zviceran Dic Marti ne këshillin e Parlamentit Evropian.Që dua te them se Serbia din mirë të përdor ndikimin e saj ne çdo shtet të botes .Me çrast po e përdor edhe të ne ndikimin përmes agjendave të instaluar ne pozita të larta ne Kosovë.

Mjafton të shikojmë kush është ne pozita të larta të policisë që baballarët e tyre i shërbyen me nder regjimit famkeq të Millosheviçit ne sekratarjatet të milicisë të asaj kohe që i kalben stupc shqiptaret,sot i gjën ne pozita të larta ne polici,prokurori dhe gjygjesor.
Vërtet ne të gjithë e dimë se Isa Mustafa i ka shërbyer regjimit famëkeq të Serbisë gjë që edhe koleget e partisë se tij e thonë me çrast nuk me habit fakti t’i behet prapë servil,se edhe koha e ka dëshmuar se “ujku kimën e ndërron por zanatin se harron” .

Por të behet servil i ndikimeve të huaja një Drenicak i dalur nga uniforma e UÇK-së,duke i shkel idealet e dëshmorëve dhe luftës se lavdishme nuk e kishte besuar askush .
Qytetarë të Kosovës dhe jashtë saj 17 shkurti është ditë vendimtare për largimin e keti pushteti anti-Kushtetues që po e fundos shtetin.

Prandaj ja kemi borç të gjithë të ranve nderbreza që të dalim me 17 shkurt ne sheshet e Prishtinës se ne nuk do të pajtohemi kurrë me marrëveshje që bien ndesh me idealet e luftës se lavdifshme që bien ndesh me Kushtetutën që të jemi shteti me i korruptuar,kriminalizuar dhe me i pa zhvilluari ne bote.

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close