Ngjyrat që veshim tregojnë shumë për veten tonë

/ATSH/ – Ngjyra që dominon veshjet tona shpesh zbulon se kush jemi dhe si ndihemi. Ka raste kur ne adhurojmë të vishemi në një ngjyrë të caktuar, por, sapo të përfundojë ajo periudhë, nuk mund ta durojmë më atë.

Ne gjithashtu mund të duam një ngjyrë që ndoshta nuk na përshtatet më së miri, por kjo na bën të ndihemi mirë ose mund të luajmë edhe për të transmetuar një imazh të vetes që na transformon për një mbrëmje në atë që nuk jemi.

Psikologjia e ngjyrave na zbulon kaq shumë sekrete të karakterit tonë dhe në të njëjtën kohë na mëson disa manovra për të na mbushur me gëzim kur kemi një ditë të keqe.

Pra, le të shohim kuptimin e ngjyrave që na pëlqen të veshim dhe që janë veçanërisht të pranishme në gardërobën tonë.

E KUQE – Është simbol i energjisë vitale, pasionit dhe dëshirës për të mos kaluar pa u vënë re. Ajo gjithashtu mund të shprehë një agresivitet të caktuar. Për të rënë në sy mund të jetë veçanërisht e dobishme kur ndihemi paksa poshtë, për shembull në një ditë gri dhe të ftohtë: kjo do të na japë një hov të vitalitetit.

PORTOKALLI – Është ngjyra e krijimtarisë, harmonisë dhe hapjes ndaj të tjerëve. Veshja është një shenjë e optimizmit dhe humorit të mirë, të një karakteri të pavarur, me diell dhe me vetëbesim. Është gjithashtu një shenjë e një delli të caktuar artistik.

E VERDHË – Është një ngjyrë që nuk u shkon të gjithëve, por në të njëjtën kohë është një shenjë e shumë cilësive të rëndësishme. Ajo sjell me vete vitalitetin e dritës së diellit dhe, në të njëjtën kohë, është një shenjë e racionalitetit dhe fuqisë së intelektit. E verdha është gjithashtu ngjyra e chakrës së tretë, një nga nyjet e energjisë sipas filozofive orientale, në të cilën mblidhet forca e jetës.

BLU – Ngjyra e harmonisë dhe ekuilibrit, ka aftësinë për t’u çlodhur dhe për të rivendosur qetësinë. Ata që pëlqejnë ta veshin këtë ngjyrë, mund të kenë një tendencë të caktuar për introversion, por në përgjithësi transmeton një ndjenjë të qetësisë dhe sigurisë së brendshme në vetvete. Nëse e vishni shpesh, më mirë ta përzieni me disa detaje më të ndritshme për të shmangur rënien në melankoli.

E KALTËR – Ajo ka të njëjtat karakteristika si ngjyra blu, por tregon një hapje më të madhe ndaj të tjerëve. Është ngjyra e qiellit dhe e ajrit, prandaj shpreh lehtësi dhe spiritualitet.

JESHILE – Simbolizon shpresën, qetësinë, por edhe këmbënguljen dhe mençurinë. Të vishesh me jeshile mund të ndihmojë në qetësimin e shqetësimit mendor që na kap në kohë të caktuara dhe na ndihmon të ndihemi më të relaksuar nëse jemi të shqetësuar për ndonjë arsye. Hijet më të ndritshme janë një simbol i temperamentit të fortë, i cili nuk kalon pa u vënë re.

NGJYRË VJOLLCË – Është ngjyra që simbolizon hapjen ndaj të tjerëve, aq sa e kuqja shpreh vullnetin për të tërhequr vëmendjen: jo rastësisht dy ngjyrat janë të vendosura në skajet e kundërta të spektrit të dritës së dukshme. Hijet më të lehta, të tilla si jargavan, shprehin ndjeshmëri, ndërsa hijet më intensive dhe të errëta si vjollca ametiste janë një shenjë e spiritualitetit. Psikologët e ngjyrave ju ftojnë ta vishni këtë ngjyrë me kujdes kur ndiheni të trishtuar dhe pak të depresuar, ndërsa është e dobishme nëse kërkohet qetësia dhe ekuilibri i brendshëm.

E BARDHË – Përfshin të gjitha frekuencat e spektrit të dritës dhe është një simbol i energjisë, freskisë, shkëlqimit dhe sensualitetit. Nuk është e lehtë ta veshësh, sepse thekson pa mëshirë të gjitha kthesat e trupit, por zgjedhja e saj është një shenjë e elegancës dhe dallimit të madh. Për të shmangur pamjen totale të bardhë, mund të ndalemi në një këmishë ose bluzë.

ROZË – Është ngjyra e atyre që besojnë në dashuri, për të dhënë dhe për të marrë, dhe d.m.th e dashurisë më të pastër të mundshme. Transmeton emocione të buta, bashkëpunim dhe ëmbëlsi; është intensive dhe shkëlqyese dhe u rri mirë të gjithëve. Larg nga efekti karamele që e bën atë të padëshiruar për shumë njerëz.

E ZEZË – Është ngjyra ‘par excellence’, një simbol i elegancës dhe luksit, që është e pamundur të mos vihet re. Misterioze, minimaliste dhe në të njëjtën kohë një indeks i ndjenjave dhe gjendjeve shpirtërore shumë të thella, na lejon të shohim vetëm pjesën më të jashtme të stofit që përbën veshjen, së bashku me mendimet e asaj që i vesh, por lë të kuptohet se në thellësi ka shumë më shumë. Është e lehtë për t’u kombinuar me hijet e tjera dhe është ngjyra më e veshur ndonjëherë.

GRI – Është një lloj passe-partout, as shumë e hapur, as shumë e errët, e ndritshme dhe qetësuese. Por mund të shprehë një pasiguri të caktuar në vetvete dhe dëshirën për të kaluar pa u vënë re. Është gjithashtu një tregues i vullnetit për t’u ndarë nga realiteti i jashtëm dhe dëshira për të mos marrë vendime. Më mirë të mos e veshim shumë shpesh: kjo mund të na çojë në një humor të zymtë.

GËSHTENJË – Edhe pse rrjedh nga përzierja e të kuqes, të verdhës dhe të zezës, që janë ngjyra intensive dhe energjike, ngjyra kafe tregon dëshirën për të kaluar pa u vënë re dhe për një tendencë të caktuar drejt mbylljes dhe introversionit. Por, është gjithashtu një sinjal i një marrëdhënieje të mirë me veten dhe një sensi shumë të mirë praktik.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close