Browsing Category

E Kaluara

Testamenti i Mitrush Kutelit për bashkëshorten.

Në fakt nuk është një testament për pasurinë (tokë, shtëpi), por është një testament shpirtëror, pasi në Shqipëri dikur vlerat njerëzore peshonin shumë në krahësim me sot, kur morali i shëndetshëm në shoqëri shpesh herë paragjykohet si…

“9 gusht 378: dita e barbarëve”.

Ky është titulli i një eseje nga prof. Barbero, i cili kujton atë që ndodhi atë ditë të zymtë pranë Adrianopojës, në Turqinë e sotme Evropiane, ku u zhvillua një betejë e cila, si ato të Waterloo ose Stalingrad, do të kishte ndryshuar…

60 vjet nga ndërtimi i Murit të Berlinit

Javën që vjen mbushen plot 60 vjet që kur filloi ndërtimi i Murit të Berlinit. Kjo pengesë prej betoni që do të ndante Lindjen dhe Perëndimin për 28 vjet u bë simbol i errësirës dhe shtypjes diktatoriale dhe më pas i rrëzimit të sisitemit…

Loro Boriçi, futbollisti i madh shqiptar.

Më 4 gusht 1922, në Shkodër lindi Loro Boriçi, futbollisti i madh shqiptar. Ai rridhte nga një familje e vjetër shkodrane dhe shumë e njohur në qytetin e Shkodrës. Ai ishte një nga futbollistët më të njohur shqiptarë. Lindi në…

Garda Praetoriane

29 Korrik 238 – Romë; Garda Praetoriane vërshon në pallat kap bashkë-perandorët Pupienus dhe Balbinus, i tërheq zvarrë nëpër rrugë dhe i ekzekuton. Në të njëjtën ditë, Gordian III, 13 vjeç, shpallet perandor. Fjala 'Praetorian' nga ‘prae’…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close