Browsing Category

E Kaluara

Loro Boriçi, futbollisti i madh shqiptar.

Më 4 gusht 1922, në Shkodër lindi Loro Boriçi, futbollisti i madh shqiptar. Ai rridhte nga një familje e vjetër shkodrane dhe shumë e njohur në qytetin e Shkodrës. Ai ishte një nga futbollistët më të njohur shqiptarë. Lindi në…

Garda Praetoriane

29 Korrik 238 – Romë; Garda Praetoriane vërshon në pallat kap bashkë-perandorët Pupienus dhe Balbinus, i tërheq zvarrë nëpër rrugë dhe i ekzekuton. Në të njëjtën ditë, Gordian III, 13 vjeç, shpallet perandor. Fjala 'Praetorian' nga ‘prae’…

25 korrik 1943. Rënia e Fashizmit.

Dobësia dhe rënia pasuese e Fascimo, u bë e qartë tashmë me Fushatën Italiane nga Anglo-Amerikanët, me zbarkimin në ishullin Pantelleria në 12 Qershor 1943. Ulja ishte grusht shteti për Fascimo tashmë i minuar nga dështimet e tjera që…

5 Korrik,dita kur është themeluar Twitter

5 Korrik 2006 – Themelohet Twitter, sot një nga platformat e mediave sociale më të mëdha në botë. Twitter ishte krijuar në mars të vitit 2006 nga Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone dhe Noah Glass dhe hyri në përdorim në korrik. Shërbimi…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close