Browsing Category

Kulturë & Art

ÇFARË FESTIVALESH NA DUHEN!

Shqiptarët kanë shumë festivale! Nëntëdhjetë e nëntë për qind prej tyre janë festivale ose edhe manifestime private, të themeluar dhe të menaxhuar nga individë, të cilët kanë gjetur mënyrën e mirë që të përfitojnë para të majme, duke…

THËNIA NGA ALBERT AJNSHTAJNI

-E vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi. -Për sa i përket përputhjes së ligjeve të matematikës me realitetin, ato nuk janë të sigurta; për sa i përket sigurisë së tyre, ato nuk përputhen me realitetin. -Logjika praktike…

Spinoza për Zotin

A e dini se kur Ajnshtajni dha leksione në universitetet e shumta amerikane ku ishte i ftuar, pyetja e pare që studentët i bënin atij ishte: A besoni në Zot? Dhe ai gjithmonë përgjigjej: Unë besoj në Perëndinë e…

Zbulohet mozaiku më i vjetër në botë

ATSH– Arkeologët kanë zbuluar një mozaik 3 500 vjeçar në Turqinë Qendrore, që konsiderohet më i vjetri në botë. Mozaiku, i përbërë nga 3 147 gurë me madhësi 3×7 metra, u gjet në Usakli Hoyuk që ndodhet në rrethin Sorgun të provincës…

Thethi është magji turistike

ATSH-I.Vata/ Turistë të shumtë kanë zgjedhur Thethin në këtë messhtator për të shijuar një nga spektaklet më të mahnitshme të natyrës në këtë zonë ku gjethet e pemëve përflaken nga ngjyrat marramendëse të vjeshtës. Lajmi bëhet i ditur nga…

SI TA SHIKOJMË FILMIN?

Me gjasë, ne shqiptarët, edhe më tutje duhet ta shikojmë filmin si mjet edukues, si mjet që të ngrit moralin apo si mjet që ta mëson dashurinë. Apo si mundësi ideale për t’i mësuar shkathtësitë marciale! Ekzistojnë filma që përcjellin…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close