Browsing Category

Nga kuzhina

Role krokante me djathë dhe kore të gatshme

Kafjall i shijshëm apo darkë e lehtë. Përbërësit: – 1 paketim kore të gatshme; – 120 g djathë; – 2 vezë; – 1 qese e vogël pluhur ëmbëlsirash; – kripë, sipas shijes; – ujë mineral. Përgatitja: Bëni fillim dhe bashkoni. Pastaj koret…

Qofte me hithra

Një recetë fantastike, e shëndetshme, e pasur në vlera ushqyese. Kombinohet në mënyrë të shkëlqyer me sallata të freskëta të stinës, supë e gjellë të thjeshta por edhe byrekë shtëpie etj. Mësoni më poshtë hapat e thjeshtë që ju duhen dhe…

Pite të mbushura

Kur vjen puna tek ushqyerja, fëmijët kanë plot teka e naze. Ndaj çdo amvisë përpiqet ta përshtasë menunë e ditës për të plotësuar nevojat dhe tekat e të vegjëlve. Në këtë artikull do të mësoni si të përgatisni pitet meksikane të cilat më…

Sardele të pjekura në skarë:

Përfitoni nga më të mirat që ofron moti i ngrohtë dhe gatuani diçka në zjarr! Përbërësit: – 12 sardele; – 250 g kripë të trashë deti; – 25 ml vaj ekstra të virgjër; – lëng prej 2 limonëve të gjelbër; – kripë deti dhe piper i larmë, sipas…

Pogaçëza me djath

Pogaçëza të thjeshta e të shpejta me pak përbërës. Miellin, margarinën dhe djathin bashkojini e kriposini. Brumin lëreni të pushojë në frigorifer (më së miri 24 orë). Pastaj hapeni një petë me tëhollues dhe me ndihmën e një gote nxirrini…

Spageti me molusqe dhe domate qershi

Makaronat janë padyshim një nga gatimet më të shpejta, të shijshme e të shëndetshme që mund të përgatisni. Nëse i keni provuar të gjithë kombinimet interesante të tyre, këtë recetë do ta shijoni pa masë. Kjo pjatë me makarona, molusqe dhe…

Shurup trëndafili

Në mjekësinë popullore konsiderohet edhe si ilaç për mëlçi dhe zorrë, ndërsa në industrinë kozmetike qëmoti është i njohur ndikimi i tij i mirë në vitalitetin e lëkurës. Po ju propozojmë që në ditët e ardhshme të muajve të nxehtë të…

Buka me qiqra

Buka me qiqra është një bukë e shijshme, pa gluten dhe plot me lëndë ushqyese. Kjo bukë është pjesë e ushqimeve tradicionale të lashta të Shqipërisë dhe Turqisë. Në vendin tonë, buka me qiqra ishte e njohur dhe prodhohej me shumë mjeshtëri…

Petulla të shijshme me patate

Petullat janë një nga ushqimet që ka shoqëruar mëngjeset tona që kur nuk mbahet mend. Të shijshme, të plota, të buta ato janë perfekte në çdo kohë gjatë ditës. Petullat me patate janë një recetë që nuk duhet ta lini pa provuar pasi jep…

Supë e lehtë verore

Supa më ideale për stinën e verës. Me shije fantastike dhe me perime të freskëta. Kungulleshka e mashurka të njoma, patate të reja dhe karrota të freskëta, të gjitha vlerat në një pjatë të vetme. Kjo është një recetë e thjeshtë por e…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close