Browsing Category

Nga kuzhina

Petulla me gjalpë dhe kanellë

Mëngjesi është një nga vaktet më të shpejta, por edhe më të shijshme që njerëzit konsumojnë. Kjo zgjedhje është jo pa qëllim, pasi konsiderohet si pikënisja ku trupi merr energji për gjithë ditën. Në vendin tonë për të nisur ditën plot…

Thjerrëza me patate dhe djathë

Kur bëhet fjalë për sallatë, recetat janë nga më të larmishmet dhe pothuajse kombinimet nuk duket se kanë fund. Mjafton të provokoni imagjinatën dhe të përzieni përbërësit e duhur në një pjatë, për të përftuar një shije speciale. Por…

Ëmbëlsirë me avokado dhe mjaltë

Nëse po kërkoni një ëmbëlsirë të lehtë në shije dhe shumë të thjeshtë në përgatitje, atëherë lexoni recetën më poshtë. Dihet që çdo gatim e kryesisht ëmbëlsirat, ku një ndër përbërësit kryesorë janë frutat, siç është në këtë recetë edhe…

Pite me mollë

Këtë pite nga petët e brumit e adhurojnë të gjithë. Është kërcëlluese dhe e shijshme, por shumë e lehtë për ta gatuar. Përbërësit: – 5 mollë të vogla, – 250 g petë brumi, – 1 lugë e vogël kanellë, – një majë luge arra të bluara muskati, –…

Pogaçe të vogla të shqyera

Brumë shumë i shijshëm të cilin mundeni ta hani me yndyrë të preferuar. Përbërësit: ▪ 500 g miell, ▪ 1 tharmë, ▪ 1 vezë, ▪ 2 lugë sheqer, ▪ 300 ml qumësht të ngrohtë, ▪ 100 ml vaj, ▪ kripë sa mund të kapet me një gisht. Gatimi: Në një…

Pite me ujë të gazuar

Kënaquni me racionin shumë të shijshëm Përbërësit: – 250 g kore për pite, – 200 g djathë, – 25 g gjalpë, – 80 ml vaj, – 3 vezë, – 150 ml ujë të gazuar. Përgatitja: Merrni një enë të madhe me ujë të ftohtë në të cilën do të “lani” koret…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close