Browsing Category

Nga kuzhina

Byreku me kos dhe tamel

Byreku me kos dhe qumësht është një recetë krejt unike në përgatitjen e saj. Byreku është receta më e dashur e traditës së kuzhinës shqiptare. Varietetet e tij janë të panumërta, por shija gjithmon mbetet mahnitëse. Me mish të grirë,…

Akullore kremoze dhe e shijshme pa sheqer

Nëse i kushtoni vëmendje linjës së trupit, do ta adhuroni këtë ëmbëlsirë Përbërësit e nevojshëm për 3 vakte: – 3 banane të ngrira; – 1 grusht mjedra të ngrira; – 1 grusht manaferra të ngrira; – 2 lugë të vogla kakao. Nga këta…

Makarona me djathë feta

Ne ju sjellim një recetë për një version pak të modifikuar Përbërësit: – 6 domate qershi; – borzilok; – vaj ulliri; – 150 g kërpudha; – 5 thelpinj hudhre; – 200 g djathë feta; – 120 g makarona (gatuajini për 10 minuta); – 50 g…

Pite shtëpie me rozmarinë dhe vaj ulliri

Përgatitja e tyre është shumë e lehtë, me pak përbërës por me një shije dhe aromë perfekte. Pitet janë të mrekullueshme në të gjitha recetat, si të mbushura me gjizë, mish apo perime ashtu dhe të skuqura. Por mbase përgatitja e tyre…

Krem karamel i ftohtë në tavë

Krem Karameli është një ëmbëlsirë delikate, plot finesë dhe shije fantastike. Shija e krem karamelit është tërësisht e lehtë dhe butë, aq sa nëse e gatuan në shtëpi vështirë se mund të rrish pa ngrënë të paktën dy të tillë. Fantastik…

Qofte shtëpie me mish pule

Qoftet e shtëpisë me mish pule shoqërohen në mënyrë fantastike me patate të furrës apo pure patatesh, sallata të freskëta të stinës e zahire të ndryshme të kuzhinës shqiptare siç janë turshitë etj. Të përgatitura në shtëpi dhe të skuqura…

Krem karamel shtëpie

Receta është shumë e lehtë për t’u përgatitur në çdo kohë dhe është një mënyrë fantastike për ta ndarë me familje apo për t’ia ofruar miqve apo të afërmve teksa na vizitojnë në shtëpi. Shija e krem karamelit është tërësisht e lehtë dhe…

Si duhet përgatitur sallata ruse

Vështirë se gjen një familje shqiptare ku sallata ruse nuk është e preferuara në tryezat festive, ditëlindjeve apo edhe gëzimeve të tjera familjare. Kush e ka provuar dhe nuk është mahnitur nga shija e saj. <a…

Tortë e ftohtë me kos dhe fruta

Portali sot ju sugjeron që të provoni tortën e ftohtë me kos të cilën mund ta përgatisni fare lehtë në shtëpi. Kjo recetë kërkon përdorimin e xhelatinës por nëse dëshironi mund ta shmangni përdotimin e saj. Më pas zgjidhni furtat tuaja të…

Qofte në salcë domatesh dhe kos

Një nga ushqimet që një amvisë presupozohet të dijë të gatuajë symbyllur janë qoftet. Përgatitja e qofteve nuk kërkon aftësi të mëdha në kuzhinë, megjithatë çdo amvisë shqiptare e di se qoftet janë art. Në këtë artikull do të mësoni…

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close